Bledá koža, únava, bolesti hlavy, točenie hlavy, nechutenstvo, zvýšený pulz, pocit bušenia srdca. Poznáte to? Ak sa s týmito príznakmi pravidelne stretávate, s veľkou pravdepodobnosťou ste anemická. Ja som sa s príznakmi anémie stretávala denne. Dnes je však tomu úplne ináč.

Článok pokračuje pod reklamou.

Dnes patrí anémia medzi bežné problémy žien, výnimočne mužov. Anémia alebo chudokrvnosť je definovaná znížením koncentrácie hemoglobinu v 1 litri periférnej krvi na hodnotu nižšiu ako 135 g u mužov a menej ako 120 g u žien. Popri anémii z krvej straty (akutné krvácanie) či vrodenej  anémii, poznáme anémiu z poruchy krvotvorby. Tá je spôsobená nedostatkom železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Táto anémia je najčastejšia a pozná ju už dnes veľmi veľké množstvo žien a práve o nej budeme dnes hovoriť.

Približne pred 3 rokmi som bola na preventívnej prehliadke u svojho obvodného lekára. Súčasťou bol samozrejme aj odber krvi. Všetky moje výsledky boli v norme, až na hladinu železa, ktorá bola výrazne pod spodnou hranicou. Môj starostlivý lekár mi odporúčil užívať železo vo forme výživového doplnku, tušil však, že odporúčanku hodím do najbližšieho koša. V tom období bola moja strava už veľmi odlišná od stravy bežných ľudí. Zdravé jedlo bola pre mňa priorita. Čo som však ešte vtedy netušila, stále tam bolo niečo, čo môj organizmus rozlaďovalo – boli to jednoduché cukry. Nemyslím tým teraz klasický rafinovaný cukor, ten som z jedálnička vylúčila už dávno predtým. Používala som však denne náhradné sladidlá, ale hlavne, jedla som neobmedzené množstvo čerstvého ovocia. Veď všade sa píše, aké je ovocie zdravé, tak prečo nie?! Na odporúčanie môjho kamaráta a výživového poradcu Petra Planietu som si začala prísun jednoduchých cukrov strážiť. Zredukovala som ho približne na 1 jablko denne, prípadne za hrsť iného ovocia. Čo bolo výsledkom?

Pred pár mesiacmi som sa ocitla na preventívnej prehliadke opätovne. Keď prišli výsledky z krvi, pán doktor sa ma spýtal, či som užívala odporúčaný výživový doplnok. Hodnoty môjho železa boli totižto presne v strede. Nie pod spodnou hranicou, ani tesne nad ňou. Boli v strede. Keď som mu povedala, že som žiadne železo v umelej forme nebrala, ostal v údive. Vedel, že v mojom jedálničku nie sú živočíšne bielkoviny, a preto nasledovala aj jeho otázka: „To mi chcete povedať, že nejete žiadne mäso a máte takéto hodnoty železa?“. „Pokiaľ sú tie výsledky moje, tak áno“,odpovedala som. Ešte sme sa chvíľu rozprávali, dostali so sestričkou pár dobrých výživových odporúčaní a keď ma vyprevádzal, dodal: „Je úžasné, že máme v našej databáze takú zdravú vegetariánku“. Ja som sa usmiala a povedala: „Vegánku, pán doktor“. „Dokonca“, odpovedal on a tiež sa usmial.

Častokrát počúvam príbehy o vegetariánoch či vegánoch, ktorí končia v nemocniciach. Sú to však práve tí, ktorí vylúčili z jedálnička mäso, rastlinné bielkoviny (strukoviny) konzumujú minimálne, ale hlavne naďalej „vyžierajú“ svoje telo cukrom.

Na to, aby telo dokázalo spracovať cukor potrebuje minerály. Pokiaľ mu ich nedodávame v dostatočnom množstve, berie si prirodzene minerály z vlastných zásob. Prvými obeťami sú vždy vlasy, nechty a zuby. Ak mu to nestačí, pokračuje ďalej, až sa prepracuje k anémii a neskôr k závažnejším ochoreniam. Ženy sú tie, ktoré obľubujú sladkosti a ovocie, u mužov je to skôr výnimočne. Preto práve aj ženy častejšie trpia týmto ochorením. Okrem toho u žien dochádza prirodzene k úbytku železa počas menštruácie. A kedy papajú ženy najviac čokoládku? Pred menštruáciou. A ako vám je už asi jasné, malo by to byť presne naopak. V tomto období by sa mali vyhnúť všetkému sladkému.

Viem, že to nie je ľahké vylúčiť (alebo výrazne obmedziť) z jedálnička jednoduché cukry, no verte mi, stojí to za to. Okrem toho, že príznaky anémie už dlhšiu dobu nepociťujem vôbec (ani počas menštruácie), nemávam studené ruky a nohy, výrazne sa zlepšila funkcia mojich obličiek, moje nechty a vlasy sú pevnejšie a krajšie.  Čo vám môže „prechodnú fázu“ zjednodušiť sú dlho varené zeleninové vývary – majú prirodzene sladku chuť.

8 hlavných vplyvov cukru na organizmus

  1. cukor potláča aktivitu bielych krviniek (neutrofilov), ktorých úlohou je zničiť patogénne baktérie – časté infekcie napr. močového mechúra alebo streptoccoca v hrdle
  2. cukor ovplyvňuje hladinu minerálov v krvi – ochudobňuje telo o vápnik a horčík, čo sa môže prejaviť rednutím kostí, vlasov, nechtov, nespavosťou a  vysokým krvným tlakom
  3. cukor má extrémne JIN-ovú energiu (ochladzujúcu) – môžete to vidieť najmä u žien, ktorým býva neustále zima, mávajú studené ruky a nohy
  4. cukor spôsobuje hyperaktivitu a problémy s koncentráciou u detí aj dopelých
- ak chcete, aby bolo vaše dieťa v škole pozornejšie, prípadne, aby sa „nehádzalo o zem“, strážte mu príjem cukru
  5. cukor oslabuje pružnosť tkanív – zvýšené tvorba vrások, kŕčových žíl a očné problémy
  6. cukor znižuje HDL cholesterol – úlohou HDL cholesterolu je z tela „pozbierať“ nepotrebný LDL cholesterol a priviesť ho do pečene, pre jeho recykláciu
  7. cukor spôsobuje výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi a znižuje citlivosť buniek na inzulín .- príznaky cukrovky
  8. cukor priamo prispieva k prerastaniu kvasiniek v tele – Candida albicans (kvasinková infekcia)
ZDIEĽAJTE