Do svojich 40-tich rokov som stravovanie viacmenej neriešila, stravovala som sa klasicky, ako väčšina ľudí v mojom okolí. Potom som sa začala cítiť nekomfortne, pribudlo pár kíl, slabšia kondícia a problémy so zápchou. Po naštudovaní odborných kníh a článkov sme aj s manželom prešli na delenú stravu. Schudli sme a rozhodli sa vylúčiť z jedálnička mäso a výrazne obmedziť potraviny živočíšneho pôvodu. To dodržujeme dodnes, už dvadsiaty rok, iba príležitostne konzumujeme ryby. Postupne sme pridali viac pohybu, menej stresu. Začala som počúvať relácie p. Planietu na Slobodnom vysielači, kde sa dozviem vždy niečo nové, podnetné pre naše ďalšie životné smerovanie. Pri varení sa inšpirujem jeho receptami. Vlastním aj knihu Varíme s láskou. Mám rada rýchle a jednoduché jedlá, ale varené s láskou. Najradšej máme akúkoľvek zeleninu a rôzne bylinky. Máme aj záhradku, kde si niečo dopestujeme, takže je to zaručene bio.

Na podporu zdravia sme sa rozhodli zakúpiť aj niektoré výrobky od firmy Duolife, pijeme zelený jačmeň, chutí nám chlorella. Milujeme leto, kedy si vychutnávame každý deň! Chodíme plávať, bicyklovať, na prechádzky so psom a turistiku. Otužujeme sa sprchovaním v studenej vode. Aby sme lepšie prekonali zimu, ktorú nemáme radi, v pivnici sme si zriadili malé fitko a kúpili sme infra saunu. Plávať chodíme na krytú plaváreň. Aj keď sme už v preddôchodkovom veku, baví nás navštevovať rôzne kultúrne podujatia, koncerty, divadlo, výstavy… To všetko, samozrejme, popri svojom zamestnaní. Na všetko máme dosť energie, necítime sa unavení, neberieme žiadne lieky, čo u ľudí v našom veku, ktorých stretávame, nie je celkom bežné. Radi sa rozprávame s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorých sa určite dá nájsť, aj keď tí druhí, večne sa sťažujúci, chorí, nespokojní, pasívni ľudia sú vo výraznej prevahe.

Ak niekto v našom okolí má záujem niečo zmeniť vo svojom živote, radi mu poradíme, odporučíme aj vypočuť si relácie Tajomstvá zdravia. No nevnucujeme sa tým, ktorí to nemyslia vážne a robia si z toho posmech. Zmena stravovania a celkového životného štýlu nám zmenila život zásadným spôsobom. Bez nej by sa už u nás zaiste prejavili rôzne ochorenia a zdravotné problémy. Svoj život chceme prežiť aktívne, s radosťou, myslíme pozitívne a tešíme sa z každého dňa!
Ďakujem pekne, poslucháčka Viera.

ZDIEĽAJTE