Matúško mal 1 mesiac, keď sme si prvýkrát všimli, že má na celom telíčku suché a zapálené miesta, ktoré sa postupne rozširovali. Vo veľmi zlom stave boli hlavne líčka, ktoré mokvali, ale pokiaľ bol kojený dalo sa to zvládnuť. Keď dovŕšil tri mesiace a začal jesť Nutrilon jeho stav sa veľmi zhoršil.

Článok pokračuje pod reklamou.

V priebehu prvého roka jeho života sme v boli trikrát hospitalizovaní v DFNsP na Kramároch v Bratislave. Prvýkrát na týždeň a o štyri mesiace na dva týždne na kožnom oddelení. O ďalšie štyri mesiace to bol týždeň na detskom oddelení s diagnózou akútna bronchitida. O mesiac sme skončili na pozorovaní s rovnakou diagnózou.

Počas tohto obdobia sme Matúškovi poctivo dávali všetky predpísané lieky a maste (antihistaminiká, lieky na podporu imunity, lieky pre astmatikov, preventívne kortikoidové a antibiotické maste podľa kožného nálezu). Bolo to asi 7 druhov rôznych “liekov” s rôznymi vedľajšími účinkami. Začiatkom roka 2011 sme mohli konštatovať iba neustále sa zhoršujúci ekzém (hlavne na tvári) a časté ťažkostí s dýchaním, ktoré nás doviedli k preventívnej inhalácii kortikoidov na 4 mesiace. Ekzém bol v stave, že sa nedalo ísť v zime von.

Z vyšetrení sa nepotvrdili žiadne alergie okrem alergie na vaječný bielok a silnej alergie na psíkov.

Asi mesiac od začiatku inhalácie kortikoidov sa Matúš dostal k paradajke – veľmi opuchol a tak sme narýchlo nasadili fenistil kvapky. Upozorňujem, že alergia na paradajku sa nepotvrdila. Vtedy sme si povedali DOSŤ.

Vysadili sme všetky lieky a navštívili sme homeopata, ktorý namiešal Matúšovi kvapky “na mieru”. Jeho stav sa na čas ešte viac zhoršil. Nepustili sme k nemu ani starých rodičov. Tvár a hrdlo bola jedna obrovská mokvavá rana. Tento stav sme nemohli ani odfotiť. Nedalo sa. Avšak asi po 2 týždňoch užívania homeopatík sa všetko začalo zlepšovať. Najprv veľmi pomaly, potom bolo zlepšenie vidieť zo dňa na deň. Po troch mesiacoch bola Matúšova pokožka v najlepšom stave od jeho troch mesiacov (samozrejme nepočítam obdobie hospitalizácie a tesne po nej). Avšak v tomto období sme zostali stáť na mŕtvom bode. Matúškov stav bol stabilizovaný, ale nie uspokojivý. Pokožka na tele bola takmer vyliečená, ale líčka ešte stále svietili. Nevedeli sme sa pohnúť ďalej.

Ako matka som si samozrejme myslela, že dávam Matúškovi papať iba to najlepšie. Veľa mliečnych výrobkov kvôli vápniku, ryža a zelenina. Snažili sme sa vynechať lepok, nejedol žiadne sladkosti (okrem mliečnych výrobkov). Napriek tomu sme sa rozhodli navštíviť p. Planietu – odbornika na zdravú výživu. Doporučil nám zmenu jedálnička a do stravy zaradiť zelené potraviny. Jačmeň a chlorella mu veľmi chutia. Zelené cukríky počítame na hrste.

Od marca 2011, keď sme sa rozhodli pre vysadenie všetkých liekov a prešli sme na homeopatiu, Matúško nemal zápal priedušiek a po zmene stravy nikto neverí, že na starých fotkách je to on.

Stanka z Bratislavy

ZDIEĽAJTE